Sodalı Yufka Böreği


Canım şuanda nasılda şu börekden istiyor anlatamam 🙂 Sanırım karnım açken blog ubdate’i yapmamam lazım, neysenik baya uzun bir ara oldu yine, böreğin tarifini alalı aylar geçti ben yine yoğunlukdan ekleyemedim, işte bulduğum ilk fırsatı değerlendirip tarifi sizlerle paylaşıyorum, oldukça kolay ve pratik bir börek iki dakikada şip şak oluveriyor 🙂 Burdaki yufka kalınlığını merak edenlere de böylelikle kalın yufkalarımızı görüp meraklarını gidermiş olduk.

Malzemeler
  • 4 yaprak yufka
  • 2 yumurta
  • 1/2 bardak sıvıyağ
  • 500 ml perier mineral water (maden suyu)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Tepsiyi yağlamak için tereyağı

İç Harcı

  • Feta cheese (rendelenmiş veya ezilmiş beyaz peynir)
  • Maydanoz

Yapılışı
Böreği yapacağımız tepsiyi bolca tereyağı ile yağlıyoruz. Yufkamızın birini tabana yayıp, kenarları dışarıda kalacak şekilde tepsimize yerleştiriyoruz. İkinci yufka yaprağımızı resimdeki gibi buruşturarak kenarları tepsinin içinde kalacak şekilde yerleştiriyoruz.
Peynirleri çatalla ezin veya rendeleyin, burdakiler feta cheese kullanabilirler, Ferda abla bu peyniri evde yapmış, varsa sizde ev yapımı peynir kullanabilirsiniz. isteğe bağlı içine maydanoz kıyıp ekleyebilirsiniz. Yufkanın üzerine peynirli harçdan ilave edin.
Peynirli karışımın üzerine 3. yufkamızı da buruşturarak tepsiye yerleştirelim. 4. ve son yufka yaprağımızı da aynı şekilde büzerek tepsinin üzerine yerleştirin. iki kat alt, iki kat üst arada peynir karışımı olmuş oluyor. Tepsinin kenarlarından dışarıya sarkan yufkaları da içe doğru katlayın. Sıra geldi sosumuzu hazırlamaya, yumurta yağ ve maden suyunu tezgahın üzerine alıp, karıştırma kabına önce yumurtayı ve tuzu,
Daha sonra yarım bardak sıvıyağımızı ilave edip karıştıralım, Bu karışımın içerisine maden suyumuzu da ilave edelim ve karıştırmaya devam edelim. Hazırladığımız sosun hepsini yufkaların üzerine dökelim.
Böreği en az bir saat buzdolabında bekletelim. Önceden ısıtılmış 425 F da yaklaşık 15-20 dk pişirelim. Böreğin üzerine dilerseniz biraz tereyağı da sürebilirsiniz. Fırından çıkan tepsinin üzerini kaplayacak daha büyük bir tepsiyi tepsinin üzerine kapatalım.

Üzerine nemli bir bez koyarak ılıması için 10-15 dk bekleyelim. Daha sonra üstteki tepsiyi kaldırarak böreğimizi servis için hazırlayalım.

Böreğimizi pizza bıçağı veya normal bıçakla dilimlere ayıralım. Servis edeceğimiz tabağa alarak servis edelim.

Tarifi bizlere sunan Ferda Abla’ya çok teşekkür eder, yeni tarifi olan havuçlu bol vitaminli kekinin tarifini de en kısa zamanda sitede yayınlayacağımın haberini de şimdiden vermiş olayım.
Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin efendim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir