Kara Lahana Çorbası

Karadeniz deyince akla ilk olarak karalahana gelir. Karadenizli İstanbul’da bile belli eder kendisini küçücük bir toprak görse bile hemen karalahana yetiştirmek için çabalar. Çünkü toprak insanıdır. Ülkemin tüm yöreleri güzel ve hoştur. Her bir yörenin her bir bölgenin de kendine has çok güzel yemekleri vardır. Ancak şimdilik Karadeniz’in yöresel yemeği karalahana çorbası tarifi ile baş başa kalacağız.

Karalahananın çok ilginçtir ki, sinir yatıştırıcı bir özelliği varmış. Ancak Karadeniz insanı çok yemesine rağmen çok sinirli bir yapıdadır. Özellikle karalahananın yaşlanmayı önleyici bir özelliği bulunmaktadır. Karadeniz kadınlarının bu dinç halini de buna bağlıyorum. C vitamini yönünden de güçlü olan karalahana anlayacağınız bir sürü fayda ile toprağın değerli nimetlerindendir.

Kara Lahana Çorbası Malzemeleri

Karalahana (2 bağ)

1 su bardağı barbunya

1 kuru soğan

1 su bardağı kırık mısır

2 çay bardağı un

2 çay bardağı keşkek(darı)(haşlanmış)

2 yemek kaşığı salça

Tuz pul biber

Karalahana çorbası tarifi yapılışı

karalahanayı bir güzel temizleyip yıkıyorsunuz. Daha sonra doğruyorsunuz. Soğanları da soyup küp küp ince doğruyorsunuz. Sıvıyağı koyduğunuz tencereye soğanları ekleyip kavurun. Doğradığınız karalahanayı da ekleyip lahana sönene kadar kavurun.  Darıyı da ekleyip kavurmaya devam edin. Daha sonra suyunu ekleyin.  Malzemeler haşlanınca barbunyayı ve mısırı da ekleyin. Daha sonra da kısık ateşte bir süre daha pişirin. Tuzunu ve baharatını atıp piştikten sonra altını kapatabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kara Lahana Çorbası Resimleri

lahana çorbası nasıl yapılır
lahana çorbası yapımı
lahana çorbası resimleri
lahana çorbası resmi
lahana çorbası resmi
lahana çorbası yapımı
lahana çorbası sunumu
lahana çorbası malzemeleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*